85589

Mental Retardasyon

Mental Retardasyon
 
MR Nedir?
 
Retardasyon (Zeka Geriliği) entelektüel fonksiyon çevreye uyum öğrenme ve problem çözme gibi fonksiyonlar açısından normalin altında olma halidir. Mental retarde ya da zeka geriliği olan şahıslarda öğrenme ilişki kurma konuşma iletişim bağımsız yaşama fonksiyonları büyük ölçüde bozulmuştur. Mental retardasyon bir hastalık değildir. Genetik çevresel doğumsal birçok sebepten kaynaklanan çok çeşitli hastalıkların bir sonucudur. Mental retarde çocuklara bir takım şeyler öğretilebilir ancak bu öğrenme çok yavaş ve zordur.
Mental retarde olan çocukların çoğunda kromozon anomolisi vardır. Mental retardasyonun diğer önemli sebepleri doğum esnasında oksijensiz kalma ( asfiksi ) anne ve babanın kan uyuşmazlıkları anne karnında geçirilen enfeksiyonlar bebeğin gelişmesini engelleyen bazı ilaçlar ve toksik maddeler. Doğumsal hipotiroidi zamanında fark edilip tedavi edilmezse mental retardasyona yol açar.
Mental retardasyon nüfusun yaklaşık yüzde 1 ila 3 oranında etkilemektedir.
 
MR Özellikleri:
 
Mental retarde çocukların bir kısmı mental retarde olmayanlarla aynı gelişim basamaklarını gösterir. Ancak bunlarda gelişim çok yavaş ve güçtür. Mental retarde olanların bir kısmı düşünme öğrenme dikkat etme algılama ve hafıza gibi zeka olanların bazılarında güçlük çekerler. Engelin derecesine göre – hafif orta şiddetli derin- mental retarde çocuklara bazı şeyler öğretilebilir ve bazı beceriler kazandırılabilir.
 
Mental retardasyonlu çocuklara yapılacak eğitimin özellikleri :
 
Eğitimde çocuğun ilgisini çeken yaşına uygun materyaller kullanın.
 
Çocuğa verilecek bilgi ve talimatlar kısa anlaşılabilir olmalı ilerleme küçük adımlarla olabilir.
 
Verilen her talimat kontrol edilmelidir.
 
Kendine yakın zeka seviyesindekilerle aynı ortamda eğitilmelidir.
 
Çocuğu öğretilen görev ve beceriler çok sık tekrarlanmalı ve okul dışında da eğitim devam ettirilmelidir.
 
Öğretilecek şeyler küçük parçalara bölünmeli sonra birleştirilmelidir.
 
Mental retarlı çocukların ihtiyaçları diğer çocuklarla aynıdır. Eğitim mesleki hazırlama sağlık hizmetleri, eğlence aktiviteleri vs. Ayrıca, durumlarından dolayı bazı ilave servislere ihtiyaçları vardır. Bu servisler; teşhis ve ölçme değerlendirme merkezleri erken eğitim merkezleri uyarma programları özelleşmiş rehabilitasyon merkezleri vs.
X
hemen ara
Whatsapp
Mail Gönder
Telefon